nedeľa 18. marca 2018

Fotoateliér a prvá modelka (z kategórie Monster High: Rosa/Draculaura)


Dnešný príspevok bude zvláštny. Jednak z dôvodu, že sa u mňa zrodila ďalšia vášeň a potom tiež z dôvodu, že nejde o žiadnu starožitnosť - práve naopak - ide o pre/tvorenie materiálu, ktorý z duše nenávidím - plast :DD. Čo však zostáva stále rovnaké, je téma a tou sú PANENKY. Ten kto bábikám veľmi neholduje musí byť z mojich posledných príspevkov asi dosť sklamaný, ten kto však bábikám prepadol ako ja, asi bude vo svojom živle. Milujem ich. Staré, starožitné, nové, malé, veľké, nežné,  ba dokonca aj tie strašidelne vyzerajúce -  MONSTERKY:)


Ale všetko pekne po poriadku. To že mám domček pre panenky v pomere 1:12 návštevníci môjho blogu vedia, domček si pomaličky prerábam do "dokonalosti" v rámci mojich domácich "kuchynských" podmienok (pracujem v kuchyni na stole a po dokončení projektu veľkosti 1x1 cm všetok zaprataný stôl kreatívnym materiálom musím odložiť, aby som vedela nabrať obed :DDD). Domček mám už z väčšej časti hotový... ale keď som zbadala na Aukre možnosť zakúpiť plastový nábytok v starom štýle  za pár korún - neodolala som a kúpila som ho. Tešila som sa ako ho do domček pretvorím. Keď prišiel balíček, trošku ma mýlila jeho veľkosť (bol väčší ako by som bola čakala) a keď som ho otvorila - tak mi skoro oči vypadli. Nábytok to bol krásny - o tom žiadna (až na ten plast - no - ale drevo, alebo iný lepší materiál, by bol mnohonásobne drahší). Ale tá veľkosť!!!!!!!!! Keď som postavila svoju panenku z domčeka pro panenky (1:12) ku stolu,  bradu mala chuderka akurát vo výške  dosky :DDDDD no a vyliezť na stoličku by jej asi trvalo celú večnosť :DDD. Hovorím si - a sakra! No nič, nábytok strčím s krabicou pod posteľ a buď nábytok darujem, alebo... neviem.

Nebola by som to ale ja, keby som si dala pokoj. No nič, vravím si. Čo je doma, to sa počíta :D a keďže mám nábytok, musím nábytku zohnať niekoho, kto ho bude používať. A hľadala som. Dlho. Celú večnosť. Pretože tento nábytok je raz tak veľký (1:6) ako môj z domečka ( 1:12) - panenka by mala byť raz tak veľká. Starožitné, ktoré som našla sa mi ani jedna nepáčila... Na Barbie som zanevrela už dávno.. pretože keď som bola dieťa - žiadna sa ku mne NIKDY nedostala. Znie to neuveriteľne, ale je to tak.  Mala som jednu s dutými nohami, ktorej keď som zložila priesvitnú čelenku z tenkého plastu, ktorú mala okolo hlavy - tak sa jej ukázala plešina, pretože vlasy mala "vsadené" len v jednom rade... A raz mi ocino doniesol (po tisíckach prosieb o Barbie) z liečenia z Hágov bábiku, ktorá sa volala Cindy a mala hnedé vlasy. Mala síce ohýbajúce sa nohy, smaragdovo zelené večerné šaty a zlaté lodičky s mašličkou a vyzerala ako Barbie, ale NEBOLA to Barbie! Či môj ocino nevedel, že Cindy ≠ Barbie, alebo chcel, aby sa bábika čo najviac podobala mne (akože farbou vlasou - iná podoba nehrozila) :DDD neviem. Ale Baribe sa ku mne nikdy nedostala  a ja som na ne proste zanevrela. A hoci by nábytok "sedel" veľkostne práve bábike Barbie by som domov nedotiahla :DDD.

A tak "lov" pokračoval. Na Pintereste som objavila obrázky nádherných realistických bábik - a preklikala som sa od BDJ (z angl. výrazu ball-jointed doll - voľne preloženému ako  "guličkami spájané bábiky", ktorý výraz sa  používa k označeniu moderných kĺbových bábik určených dospelým zberateľom) až ku krásnym tváričkám - pod ktorými som si prečítala - že ide o OOAK (ide o skratku z angl. "one of a kind" a tento výraz znamená "jedinec".  Termín OOAK pochádza z jachtingu v roku 1949, ktorý opisuje pretekárske preteky, v ktorých mohli stavitelia lodí vstúpiť do regaty na toľkých rôznych  modeloch jácht, keďže ich vyrábali , na koľkých chceli, nesmeli však vstupovať s viac ako jednou z každého modelu (teda "jeden druh").  Odvtedy sa v tento termín rozšíril ako skratka, najmä pokiaľ ide o predaj ručne vyrábaného tovaru, ktorý je "jedinečný" vzhľadom na skutočnú výrobu, a nie na počet. Termín má široké uplatnenie v "domáckej a teda nie priemysene výrobe bábik, ale používa sa v každom výrobnom sektore, v ktorom jedinečná povaha výrobku znamená jeho hodnotu/dôležitosť.

A nejde teda iba o "výrobu", ale ako som sa dočítala - aj o "pretvorbu". Poviem to úprimne, o nejakých MONSTER HIGH som síce mala matnú vedomosť, ale jediná emócia - ktorá ma napadla pri pohľade na ne bola - prepáčte mi za výraz "Mattel toto nemyslí vážne". A hoci sú tieto bábiky mimoriadne obľúbené, sama som nechápala prečo. Nejde o klasické bábiky - ide o malé príšerky /monster.  Čo sa však z malého "monštra" dá pretvoriť ma usadilo na zadok - a - zrodila sa u mňa NOVÁ VÁŠEŇ :DDDDDDDDDDDDDDDDDD

Z dostupného plastového nábytku - ktorý to všetko odštartoval som sa rozhodla zariadiť "fotoateliér" - v ktorom budem svoje OOAK bývalé monsterky fotiť. Už sa samotný ateliér mi dal zabrať - použila som dve steny z domčeka Hello Kitty :)))) /zvyšok je určený na iný projekt/. Len v skratke - vyrobila som drevenú podlahu, otapetovala steny, vyrobila okno a záves naň, krištáľový luster...  Nábytok mám v ateliéri v pláne meniť podľa potreby (mám toho nábytku oveľa viac).

Následne prišla na rad premena bábiky. Že to teda nie je žiadna sranda - som sa presvedčila už pri "odlakovávaní" make-upu - miesto odlakovača som musela ísť kúpiť acetón, kriedy, pastelky, lak.. a rôzne, rôzne iné "potreby". Nechcem sa tu už príliš rozpisovať, dnešný text k príspevku je už aj tak mimoriadne rozsiahly - proste - po oddelení hlavičky od tela,  došlo k odstráneniu pôvodného líčenia, ostrihaniu vlasov, prebrúsenia tela, jeho premaľovania, výroby vlasov nových a nového make-upu, ušitia šiat a prerobenia topánok .... a z pôvodnej DRACULAURY vznikla ROSA - pretože tento motív (motív ruží) sa na nej opakuje a je proste krehká ako kvetinka :).

S výsledkom nie som na 100% spokojná, ale je to z dôvodu, že ide o moju PRVÚ - v zásobe ich mám ďalších deväť - zatiaľ :))))), tak som zvedavá, ako sa to bude vyvíjať. Na internete je more inšpirácií -takže verím, že sa budem časom zlepšovať a moje OOAK monsterky budú z jednej na druhú krajšie a krajšie :).

Plním si detské sny. A robí ma to šťastnou. Môj manžel sa musí smiať keď ma vidí za kuchynským stolom so štetcom v ruke a s bábikou v druhej. Dobre že sa nevidím "jeho pohľadom" :))))) asi by som sa smiala tiež :). Ale miluje ma. Asi naozaj nesmierne. Je mojim najlepším kritikom a kontrolórom a ja by som ho nedala za nič na svete:).

Prajem všetkým krásnu nedeličku :)

Lucia 
nábytok pôvode:

 odstraňovanie vlasov :)- ostrihanie, povyťahovanie "korienkov" a odstránenie farby :)

 .. záves :) našpendlený a zalakovaný lakom na vlasy aby držal tvar :)

 pôvodný stav domčeku Hello Kitty :)

ondulácia :)

prebrusovanie tela :)

áááá na záver kratívny kuchynský bordel :))


2 komentáre:

  1. ...že monsterka...kde? :D :D :D Veď je nádherná dáma,vôbec nie strašidelná :D :D :D Šikovnica šikovná !

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Rozprávka, ako sa rebelka na krásnu vílu premenila, nádhera Lucka M.

    OdpovedaťOdstrániť