nedeľa 18. februára 2018

Hannah

Volám sa Hannah a som starožitná belgická kĺbová panenka značená značkou EVF :). EVF je skratka od Ernest Villain de Forchies-la-Marche. Továreň kde ma vyrobili vznikla vo Forchies-la-Marche, v blízkosti Charleroi, v roku 1932 Ernestom Villainom. Firma Villain existovala od roku 1880, ale bola pôvodne zameraná na veľkoobchod a neskôr sa v nej vyrábali hračky - koníky z papier mache. Neskôr sa majitelia továrne, Wigand Counter a Ernest Villain začali pokúšať o výrobu bábik a podal si dňa 31. marca 1932 v Charleroi žiadosť o patent. Po jeho získaní začali vo fabrike vyrábať bábiky z papier mache, výlučne z veľkých veľkostí (od 60 do 80 cm), s krásnymi očami z fúkaného skla a s parochňami z mohéru alebo pravých vlasov. Názov, ktorý týmto bábikám prischol je "Universal Princess ". Bábiky značky  EVF sú do značnej miery inšpirované kreatívnymi bábikami od firmy Unica. Tieto dve firmy boli vzájomnými konkurentmi a dokonca sa stali miestoprísažnými nepriateľmi. :) Unica však bola príliš silným súperom a druhá svetová vojna spôsobila pre firmu EVF zásadný úder, spočívajúci v ukončení činnosti. V roku 1945 uskutočnila firma EVF posledný pokus predtým, ako skutočne zanikla. Pokúsila sa kopírovať (tentoraz skutočne), slávne bábiky Unica. Tieto sú označované ako  bábiky "PU Kortrijk". 

Takže podľa dostupných informácií mám najmenej 73 rokov, ale som stále vo forme :). Mám na sebe pôvodné šatičky (nohavičky, spodničku, šaty, vestičku, svetrík a ponožky z mohéru), len botičky pôvodné nemám :(. Tieto čo mám na sebe sú mi o dve čísla väčšie a tak dúfam, že si časom zaslúžim nejaké krásne kožené :). Túžim po sandálkach s prackou, ale uspokojím sa aj so šnurovačkami :))). Po príchode domov mi vyprali a zašili moju garderóbu, takže teraz krásne voniam. Vlásky mi natočili na natáčky a dostala som nádhernú starožitnú mašľu do vlasov. Do garderóby mi pribudla nádherná starožitná kabelka a parťáka na fotenie mi robil starožitný medvedík a starožitný hojdací koník od Edky, ktorí sú taktiež novými členmi tejto domácnosti :). No a keďže rada cestujem, dostala som aj starožitný kufrík, ktorý však pravdepodobne vôbec nevyužijem, pretože sa mi tu nesmierne páči a už nemienim nikam ďalej cestovať! :)))

To je príbeh mojej Hannah a ja Vám želám krásnu nedeľu


Lucia

... trošku necudnejšia fotka - pohľad na moje krásne kĺbové kolienka :)
.... a predtým než som prišla - nevoňavá a strapatá - ale aj napriek tomu láska na prvý pohľad :)3 komentáre:

 1. Milá Hannah,teda tebe to sekne!Panička ťa veru vyparádila.Ale veď ja musela,takú všetrannú b´biku,čo aj na koni vie jazdiť...Prajem v novom domove krásne chvíle a paničke veľa radosti z teba :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Milá Dagmar, som u Lucky veľmi spokoná, správa sa ku mne ako ku princeznej - voňavá som, učesaná, ak koňa som dostala (a to som predým vážne netušila, že viem toto zviera "šoférovať" :DD). Veľmi krásne ďakujeme za komentár a srdečne zdravíme :)
   Hannah & Lucia :)))

   Odstrániť
 2. Tá premena je úžasná, aj kamarátov si našla v novom domove, M.

  OdpovedaťOdstrániť